جاذبه های گردشگری ایران

آلاشت کجاست | مسیر | جاهای دیدنی

آلاشـت

آلاشت کجاست | مسیر | جاهای دیدنی

آلاشت را می توان بهشت گمشده ی ایران دانست

 

آلاشـت یکی از زیبـاترین ییلاق هـای کشور عزیزمان ایران می بـاشـد کـه در ارتفاعات سواد کوه اسـتـان مازندران واقع شـده اسـت. این ییلاق زیبـا در بـهـار و تـابسـتـان هوایی مطبوع و دلپذیر دارد و بـه همین دلیل گردشگران زیادی در این دو فصل جذب این منطقه ی زیبـا و دیدنی می شوند. این روسـتـای ییلاقی زیبـا و دیدنی تنهـا چهـار ساعت بـا تهرا فاصله دارد و همین فاصله ی کم نیز خود بـاعث شـده طرفدارانش هرساله بیشـتر و بیشـتر شوند. کل مسیررسیدن بـه آلاشـت دیدنی و سرسبز اسـت بـه خصوص وقتی نزدیک پل ورسک و سوادکوه می‌شوید. این منطقه در ۲۳۷ کیلومتری تهران و در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته اسـت. این منطقه یک خصوصیت بـارز دیگر نیز دارد کـه بعضا بـه خاطر آن نیز معروف اسـت و آن اینکـه این روسـتـا را زادگاه رضاشاه بنیانگذار سلسله ی پهلوی در ایران می شناسند.

این منطقه کـه محلی‌هـا بـه آن اِلاشـت هم می‌گویند در زبـان مازندرانی بـه معنی آشیانه عقاب اسـت. وجه تسمیه این اسم بـه خاطر عقاب‌هـای زیاد اینجاسـت کـه در کوه‌هـای بلندش آشیانه دارند. آلاشـت مازندران یکی از معروف ترین منطقه هـای این اسـتـان اسـت کـه بـه خاطر جاذبـه هـای طبیعی کـه در خود دارد یکی از معروف ترین نقاط برای سفر در نزد تمامی مسافرینی اسـت کـه می خواهند روزهـای یک نواخت و تکراری خود را بـه صرف بـازدید از یک منطقه ی خوش آب و هوا مهمان کنند. یکی از جذابیت هـای آلاشـت این اسـت کـه درختـانی مثل گیلاس، سیاه ریشه، گردو و فندق بسیار رشـد می کنند.

آلاشت کجاست | مسیر | جاهای دیدنی

پوشش گیاهی و جانوری آلاشـت

بـا توجه بـه ارتفاع و آب و هوای آلاشـت، گونه هـای متنوع کوهسـتـانی خود را بـا شرایط این منطقه وفق داده اند.می توان بـه درخت هـای جنگلی چون تلکا، زالزالک، ازگیل، زرشـت، ترنج، سف، ممرز، مرس، موزی، سنوبر، سرو، کاج، سیتی، آلوچه، آلو، سیب، گلابی، گیلاس، گردو، آلبـالو، شاه توت، زرد آلو و هلو و … نام برد. از گیاهـان دارویی نیز می توان بـه بنفشه، گل پامچال بـه زبـان محلی بچابچا، گل گاوزبـان، آویشن کوهی ( آشمک ) و… اشاره کرد. جمع آوری گیاهـان دارویی در بـهـار یکی از سرگرمی هـای اهـالی مسن آلاشـت اسـت.

ببر، پلنگ، گوزن، بز کوهی، خر گوش، گرگ و روبـاه از گونه هـای جانوری کوهسـتـانی کـه در این منطقه زندگی می کنند؛ و پرندگانی چون کبک، قرقاول، کبوتروحشی، عقاب، کلاغ سیاه و… نیز پوشش جانوری این منطقه را تشکیل می دهند.

 

جاذبـه هـای گردشگری آلاشـت

آلاشت کجاست | مسیر | جاهای دیدنی

موزه ی مردم شناسی آلاشت که در روزگاری رضاشاه در آن به دنیا آمده بود

 

موزه مردم شناسی آلاشـت: خانه ای را کـه در آن رضا شاه بـه دنیا آمـد، در سال ۱۳۸۷ بـه موزه مردم شناسی تبدیل شـد. در واقع این خانه متعلق بـه مصطفی خان، عموی رضاشاه بوده اسـت و در میان گردشگران بـه خانه رضا پهلوی معروف شـده اسـت. قدمت این خانه بـه دوران قاجار و زمان صدر مشروطیت می رسد کـه مرداعلی خان پدر بزرگ رضا پهلوی مالک آن بوده اسـت. این خانه تـا قبل از آن کـه بـه موزه تبدیل شود، چندین نوع کاربری را شاهد بوده، مثل مـدرسه، کتـابخانه و… شما بـا ورود بـه این موزه بـا فضای خانه هـای قدیمی آلاشـت و نوع زندگی اهـالی و لوازم و ابزار زندگی آنهـا آشنا خواهید شـد.

پاتوق شب نشینی اهـالی آلاشـت: از کاروبـار کـه گذشـتی، در نزدیکی آلاشـت، محلی بـه نام کاربـار تپه سر را خواهی دید کـه اهـالی شهر آلاشـت، شبـهـای تـابسـتـان را در آن جمع می شوند و گپ می زنند و از بلندای شب هـای تـابسـتـان در کنار هم لذت می برند. اگر شب هنگام در آلاشـت بـاشی، حتما صدای گپ و گفتگویشان را خواهی شنید. از اینجا بـه بعد یک دوراهی را می بینی کـه سمت راسـت تو را بـه مسجد، شهرداری، فروشگاه، روسـتـاهـای زیحون و سواد رودبـار می رساند. اما راه سمت چپ، راهی اسـت کـه تورا بـه آلاشـت، موزه مردم شناسی خواهد رساند.

آلاشت کجاست | مسیر | جاهای دیدنی

رصدخانه ی آلاشت که اولین رصدخانه ی مازندران می باشد

 

آسمان نما یا رصدخانه آلاشـت: در سال ۱۳۸۵ شهرداری آلاشـت بـا کمک دو شرکت اصفهـانی و شیرازی، اولین رصد خانه مازندران را در آلاشـت برپا کرد. این رصدخانه کـه تنهـا رصدخانه اسـتـان هـای شمالی ایران اسـت بر فراز یکی از تپه هـای شهرسـتـان سوادکوه ساخته شـد و آن را بـه نام رصدخانه آیت‌الله صالحی مازندرانی نامگذاری کردند. هدف از برپایی این آسمان نما، بـالابردن جاذبـه هـای توریسـتی و تفریحی آلاشـت و همچنین برگزاری طرح هـای آموزشی بوده اسـت. این مجموعه دارای ۲ تلسکوپ، اتـاق آسمان نما، بـانک نرم افزاری و کتـابخانه تخصصی، نمایشگاه دائمی عکس هـایی از نجوم و فضاسـت.

قدم زدن در کوچه هـای آلاشـت: وارد کوچه هـای بـاریک و پیچ در پیج آلاشـت شوید و برروی سنگفرش هـای آن قدم زنید. هوای نمناک و بوی طراوت و درختـان بـاران خورده سر مسـتتـان خواهد کرد. شاخه هـای پربـار آویزان درختـان سیب و آلو و گیلاس و … از دیوار خانه هـای خشـتی و شیروانی چوبی آن هـا منظره ای تماشایی را خلق کرده اسـت.در این کوچه هـای خیال انگیز، حس میکنی بـه کودکی برگشـتی و تمام وجودت را شور و شوق کودکانه فراگرفته و می خواهی آواز بـاز بـاران بـا ترانه را بلند برای دلت بخوانی.

آلاشت کجاست | مسیر | جاهای دیدنی

مسجد جامع آلاشت که به مسجد رضاشاه نیز معروف است

 

مسجد رضا شاه یا مسجد جامع: رضا شاه برای یادبود پدرش مسجدی در بـالامحله در شمال غربی آلاشـت بنا کرد. تـا قبل از انقلاب در ضلع شمال شرقی مسجد، مجسمه ای از رضاشاه بود کـه در سال ۵۸ تخریب شـد. این مسجد کـه بـه مسجد امام حسین (ع) شهرت دارد، گنبدی طلایی رنگ و دو منار دارد کـه از دور پیداسـت. دیواره هـای مسجد بـا سنگ مزین شـده اسـت.

معبد دختر پاک: (معبدی برای بـانوان شهر. در جنوب آلاشـت) در شهر گلیان معبدی وجود دارد کـه تنهـا بـانوان اجازه ورود بـه آنرا دارند و می گویند مـدفن بـانویی پاکدامن اسـت. روزهـای جمعه بـانوان برای برآورده شـدن آرزوهـایشان بـه این مکان می روند. این مکان قبل از اسلام معبد آناهیتـا بوده اسـت. برای بـازدید ازین معبد بـاید مسیری سربـالایی را پیاده طی کنید.

روسـتـای چرات: نام روسـتـایی اسـت در نزدیکی آلاشـت و برخلاف فاصله نزدیکش دسـترسی بدان ساده نیسـت. راه خاکی و پر از پیچ وخم اسـت اما وجب بـه وجبش زیبـاییسـت. طبیعت وحشی و هوس عکاسی و اتراق در جنگل دسـت از سرتـان برنمی‌دارد و تـازه مانده کـه محو زیبـایی چرات شوید. روسـتـایی بر دامنه کوه‌هـایی بلند، پر از آبشار و چشمه و سبزی و خرمی. چرات مثال‌زدنی اسـت و زیبـاییش بـاعث شـده برخی افراد بـا ساخت ویلا بـه جانش بیفتد و اصالتش را تهدید کند.

روسـتـای لیند: لیند نام مرواریدی دیگر اسـت کـه بر سر راه آلاشـت قرار دارد. روسـتـای لیند طبیعتی جنگلی دارد اما جنگل‌اش بـه قدمت تـاریخ اسـت. جنگل لیند در کنار تمام جنگل‌هـای هیرکانی ایران، قدمتی چهل میلیون ساله دارد و از این رو برای کشورمان ارزشی جهـانی دارد. جنگل‌هـای شمال را در دانش زمین‌شناسی هیرکانی می‌نامند و پیدایش آن بـه دوران ژوراسیک برمی‌گردد. عجیب آنکـه تـا این دوره گونه‌ای از دایناسورهـا بـه نام پلسیوسور از خطر انقراض در امان مانده بودند و جنگل‌هـای شمال آشیانه‌ای امن برای آنهـا بوده اسـت. اگرچه اکوسیسـتم زنده جنگل، در طی میلیون‌هـا سال دسـت بـه بـازآفرینی خود زده اما جنگل لیند متعلق بـه همان دوره ابتدایی پیدایش جنگل‌هـای هیرکانی اسـت. تصور کنید کـه در دل جنگلی چند میلیون ساله قدم می‌زنید…!

آلاشت کجاست | مسیر | جاهای دیدنی

جاهای دیدنی آلاشت بسیار زیاد و متعدد است

بـهترین زمان برای سفر بـه آلاشـت

در فصل بـهـار روزهـایی طولانی و سرسبز اوج زیبـایی این رنگ را در این منطقه بـه رخ می‌کشـد، اگر از گرمای تـابسـتـان کلافه‌اید و دلتـان هوس تـازگی کرده، نسیم خنک کوهسـتـان و ترنم بـاران در آلاشـت چشم انتظار شماسـت. در فصل پاییز آفتـاب کم رمق، در برگ درختـان رنگ‌هـای دیگری می‌زاید کـه بـه مبـارزه‌ی این سبز کم‌رمق شـده می‌روند. اگر هم دوسـت دارید تـا ترکیبی از جنگل و کوه و برف ببینید، در فصل زمسـتـان بـه آلاشـت بروید تـا چشم‌اندازهـای سفید جنگلی در زیر کوه‌هـای بلند، شما را متعجب کند. آلاشـت در هر فصلی زیبـاسـت اما برای شب‌هـای آن، حتماً تدبیر گرما را بیندیشید زیرا شبـهـایش همیشه نسبتـا سرد اسـت.

وسایل مورد نیاز برای سفر

بسـتگی بـه این دارد کـه کجا را برای ماندن انتخاب کنید، اما بـه هرحال لبـاس گرم همراه داشـته بـاشید کـه شب‌هـای اینجا سرد اسـت. اگر می‌خواهید در ارتفاعات بمانید وسایل مورد نیاز کمپ کردن همراه داشـته بـاشید. کفش کوهنوری، چادر مسافرتی، وسایل روشن کردن آتش، کیسه خواب و زیرانداز از ملزومات سفر اسـت. خریدتـان را می توانید از روسـتـا انجام دهید.

آلاشت کجاست | مسیر | جاهای دیدنی

کمپ زدن و اقامت در آلاشت بسیار لذت بخش است

 

اقامت در آلاشـت

اگر در این سفر قصد چند روزی ماندن دارید، در صورت داشـتن کیسه خواب و چادر می توانید کمپ زنید. اما اگر بـا خانواده بـه آلاشـت می روید، می توانید از سوئیت هـای شهرداری اسـتفاده کنید؛ و یا اینکـه از ویلاهـا و خانه هـای محلی اجاره کنید. برخی از شرکت هـا محل هـایی برای اقامت کارکنانشان در این شهر در نظر گرفته اند.

مسیر دسـترسی

برای رفتن بـه آلاشـت بـاید از تهران بـه سمت جاده ی فیروزکوه حرکت کنید. در کیلومتر ۴۰ جاده قائمشهر بـه سمت فیروزکوه بعد از شهر زیرآب و روبروی پاسگاه پلیس راه ، مسیر اصلی آلاشـت آغاز می شود. برای پیدا کردن این جاده می توانید از تـابلوی آلاشـت ۳۵ کیلومتر کمک بگیرید. آدرس کلی این محل می شود: ایران. مازندران. سوادکوه. آلاشـت.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن