دانستنیهای ازدواج

بوی خوش نوزاد | چرا نوزادان تازه متولد شده بوی خوبی می دهند؟

بوی خوش نوزاد | چرا نوزادان تازه متولد شده بوی خوبی می دهند؟

 

ممکن است نوزادان درمانده به نظر نرسند ، اما علم می گوید که در واقع آنها برای اطمینان از زنده ماندن به برخی از مکانیسم های بسیار قدرتمند مجهز هستند ، مانند چشم های بزرگ ، گونه های چربی و پیشانی های غول پیکر (و یک دهان و بینی نسبتاً کوچکتر) – همه این صفات است که باعث می شود قلب ما ذوب شود و بزرگسالان را وادار به مراقبت از آنها می کند. علی رغم اینکه پوشک های انفجاری ، دردسرهای مراقبتی، شب بیداری های همیشگی را برای شما دارند ولی یک عنصر مهم شما را عاشق او نگه می دارد و آن بوی نوزاد تازه است. یک بوی خوب! کافه تمشک شما را دعوت می کند تا با کودک و شاخصه هایی که باعث می شود تا شما آن را نگه داری کنید، همراه باشید.

بوی خوش نوزاد | چرا نوزادان تازه متولد شده بوی خوبی می دهند؟

نوزادان با بوی خود والدینشان را عاشق خود می کنند.

 

براساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ که در مجله Frontiers in Psychology منتشر شده است ، آن عطر و بوی دلپذیر کودک نه تنها باعث جذب والدین کودک بلکه جلب غریبه ها نیز می شود. یک تیم بین المللی از محققان ، از جمله دانشمندان در مرکز احساسات شیمیایی مونل در فیلادلفیا ، از فعالیت مغز ۳۰ زن (۱۵ زن که اخیراً زایمان کرده اند و ۱۵ نفر که هرگز بچه به دنیا نیاورده بودند) که آنها را تحت نظر داشتند، به این نتیجه رسیدند ، بوی پیراهن هایی که توسط نوزادان ۲ روزه پوشیده شده بود برای آنها ناآشنا نبود.

نتایج جالب توجه بود: تحقیقات بر روی هر دو گروه از زنان، فعالیت هایی را در مناطقی از مغزشان نشان می داد که وقتی با رفتارهای مربوط به کودکان نظیر پاداش گرفتن تحریک می شوند، محرک هایی در درونشان ، روشن می شوند. به عبارت دیگر ، بوی نوزادان واقعاً مسموم کننده است!

بوی خوش نوزاد | چرا نوزادان تازه متولد شده بوی خوبی می دهند؟

مهربانی به فرزند از قلب انسان نشات میگیرد.

 

چرا نوزادان خیلی خوش بو می شوند؟

پاسخ قطعی وجود ندارد ، اما دانشمندان حدس های خوبی زده اند. جورج پرتی ، دکترا شیمی تحلیلی در مرکز احساسات شیمیایی مونل ، به مجله زنان Health گفت: “یک نظریه این است که از مواد شیمیایی حاصل از غدد عرق کودک ترشح می شود.” به گفته دکتر پرتی ، آن بو فقط حدود شش هفته طول می کشد ، زیرا متابولیسم نوزادان با شروع غذا و نوشیدن به جای دریافت تغذیه خود از طریق بند ناف ، تغییر می کند. دکتر پرتی می گوید ، یک نظریه دیگر این است که بو از vernix Caseosa ، ماده سفید پنیری مانند است که دقیقاً پس از به دنیا آمدن پوست نوزاد را پوشانده است. به طور معمول شسته می شود ، اما ممکن است رایحه همچنان روی مو و پوست کودک بماند.

بوی خوش نوزاد | چرا نوزادان تازه متولد شده بوی خوبی می دهند؟

کودکان با بوی مادر خود آرام میگیرند.

 

قدرت عطر

همانطور که تحقیقات نشان می دهد ، عطر یک نیروی بسیار قدرتمند است و به نظر می رسد که مسیر مستقیمی به مغز ما دارد. نشان داده شده است که عطر باعث بوجود آمدن خاطرات می شود ، از ما در برابر سموم مضر محافظت می کند (مانند وقتی غذای پوسیده را بو می کنیم) و ما را با چیزهایی مانند شریک عاشقانه یا یک کودک یا چیزهایی که دوست داریم متصل می کنند.

به نظر می رسد این همان کاری است که حتی نوزادان می توانند انجام دهند. تحقیقات همچنین نشان داده است که نوزادان با رایحه لباس هایی که مادر خودشان پوشیده اند و یا شیر مادر خودشان ( نه آن برای سایر مادران) هنگام درد و ناراحتی آرام می شوند. این یکی از دلایل قدرت عطر است و شاید برایتان این سوال باشد که چرا بیمارستانها معمولاً قطعه ای از لباس مادر را درون دستگاه نگهداری کودک قبل از موعد قرار می دهند.

بوی خوش نوزاد | چرا نوزادان تازه متولد شده بوی خوبی می دهند؟

مادرها کودکانشان را با آغوش گرفتن می توانند آرام کنند.

 

یک مطالعه در سال ۲۰۰۱ نشان داده است که شیرخواران به احتمال زیاد به پدهایی که با بوی مادرشان خیس شده اند عکس العمل نشان می دهند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۶ حتی نشان داد که مادران نسبت به بقیه نوزادان، بوی مطبوع کودک خود را نمی دانند.

اگرچه عطر و بوی نوزداد تازه متولد شده در نهایت محو می شود، اگر از مادران بپرسید قطعا به شما خواهند گفت که آنها همچنان عاشق بوی بچه های خودشان هستند. بسیاری از والدین گزارش می دهند که عاشق بوی نوزادان خود در طولانی مدت، در کودکی و بزرگسالی آن هستند. هرچند روزهایی خواهد بود که کودک شما بعد از بازی با دوستانش ، با بوی عرق و ناخوشایند به خانه می آید اما هرگز خاطره بوی کودک تان محو نمی شود.

مادران بوی کودک خود را به خوبی تشخیص می دهند و این بخاطر عشقی است که میان کودک و مادر موج می زند. کافه تمشک این مقاله را برای شما فراهم نموده است تا بتوانید دلیل بوی نوزاد تازه متولد شده و علل آن را بدانید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

 

مطلب اختصاصی کافه تمشک | بخش خانواده

نوشته بوی خوش نوزاد | چرا نوزادان تازه متولد شده بوی خوبی می دهند؟ اولین بار در مجله اینترنتی کافه تمشک. پدیدار شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن