جاذبه های گردشگری ایران

جاذبه گردشگری سد طالقان | مسیر و مشخصات سد زیبای طالقان

جاذبه گردشگری سد طالقان | مسیر و مشخصات سد زیبای طالقان

جاذبه گردشگری سد طالقان | مسیر و مشخصات سد زیبای طالقان

جاذبه گردشگری سد طالقان

سد طـالقان از بزرگترین سدهای کشور است که روی رودخانه شاهرود ساخته شده است. رودی که از کوه های استان مازندران سرچشمه می گیرد و در طول مسیر خود به دره زیبای طـالقان می رسد. طـالقان نام دره ای است در قسمت جنوبی رشته کوه های البرز . مشابه دره های بزرگی که در منطقه میانی رشته کوه های البرز به سمت جنوب کشیده شده اند . دارای آب و هوایی کوهستانی و ییلاقی که موجب شده جمعیت آن در فصل های متفاوت تغییر کند. این منطقه هر سال با چشمه ها، آبشارها، کوه ها، دشت ها، یخچال های طبـیعی و آثار تاریخی اش گردشگران زیای را به خود جذب می کند. طـالقان از شمال با شهر الموت از توابع استان مازندران و از سمت جنوب با ساوجبلاغ و فشگلدره همسایه است. دریاچه ای که به سبب همین سد ایجاد شده است منطقه ای زیبا و توریستی را برای گردشگران به وجود آورده است و توسط روستاهای سوهان، آرموت، اردکان و میراش از شمال؛ دهستان زیدشت از جنوب؛ روستاههای روشنبدر و شهراسر از غرب؛ و روستاهای باریکان، فشندک، میناوند، کماکان و سنگ بن از شرق محصور شده است.

جاذبه گردشگری سد طالقان | مسیر و مشخصات سد زیبای طالقان

موقعیت مکانی

اگر قصد رفتن به پیک نیک به این دریاچه خوش آب و هوا را دارید، دقت داشته باشید که فـاصله آن از شهر کـرج ۱۰۰ کیلومتر است و برای سفـر با خودرو شخصی باید حدود یک ساعت و چهل دقیقه از زمانتان را برای رسیدن به آن صرف کنید. مسیر رفتن به آن نیز از تهران سر راست از اتوبان تهران کـرج به سمت قزوین رفته ۴ کیلومتر بعد از آبیک، به جـاده طـالقان می رسیم (سمت راست به سمت شمال) پس از رد شدن از زیاران و طی مسافت ۲۸ کیلومتر، برفراز گردنه ابراهیم آباد، وارد دره طـالقان شده و پس از پایین آمدن از گردنه سد طـالقان مشخص خواهد شد. گرچه راه رسیدن به آن آسفالت است اما خود را برای دست اندازها و چاله های بسیار آن آماده کنید.

جاذبه گردشگری سد طالقان | مسیر و مشخصات سد زیبای طالقان
جاذبه گردشگری سد طالقان

تاریخچه سد
در سال ۱۳۴۸ تصمیم احداث سد با هدف انتقال آب طـالقان به قزوین گرفته شد. در همان سال سدی انحرافی به نام سنگبان و تونلی ۹ کیلومتری به منظور انتقال آب به زیاران و آبیاری دشت قزوین ساخته شد. اما ساخت سد اصلی تا سال ۱۳۸۱ به تعویق افتاد تا سرانجام در سال ۱۳۸۵ از آن بهره برداری شد. سد طـالقان، سدی خاکی به هسته رسی است که هزار و هفتصد و هشتاد و نه متر از سطح دریا ارتفـاع دارد و صد و سه متر از بستر رودخانه ارتفـاع دارد. دریاچه سد طـالقان در حال حاضر ۱۵ کیلومتر طول دارد. ظرفیت کل مخرن سد چهارصد و بیست میلیون متر مکعب که سیصد و بیست و نه میلیون متر مربع از آن قابل استفاده است. در زیر این سد یک نیروگاه تولید برق نیز ساخته شده گه ظرفیت آن ۱۸ مگاوات است.

سد طـالقان نقطه عطف مهمی در تاریخ، جغرافیا و محیط زیست منطقه محسوب می‌شود و تحولات و آثار عظیمی را از خود بر جای خواهد گذاشت. نزدیک به ۹۰۰ لیتر بر ثانیه آب برای مصارف شرب شهر کـرج از طریق انتقال آب سد طـالقان به تصفیه خانه محمودآباد کـرج انجام می‌شود. جالب است بدانید که مردم شهر طـالقان هنوز امکان استفاده از آب این سد را ندارند.

جاذبه گردشگری سد طالقان | مسیر و مشخصات سد زیبای طالقان

مناظر اطراف

در راه رسیدن به دریاچه سد طـالقان از سمت تهران از باغ های زیبای زیاران می گذرید. ۳۰ کیلومتر بعد از آن دره ها و چمنزارهای زیبا قرار دارند کمی بعد از آن گردنه ابراهیم آباد در ارتفعات قرار گرفته است. هنگام ایستادن در بالای این گردنه می توانید چشم اندازی عالی از کوه های البرز و منطقه طـالقان داشته باشید. همچنین اگر به سمت شمال نگاه کنید قله های پربرفی را می بینید که محکم واستوار روبه روی شما ایستاده اند. پس از آن راه سرازیری می شود و پس از عبور ازمیان دشت های شقایق به دریاچه سد طـالقان رسیده اید.

اگر به سمت شرق دریاچه وارد جـاده روسـتای گوران حرکت کنید به روسـتای گلیرد زادگاه آیت الله طـالقانی می رسید. خانه او را در روستا، مسجد ابوذر زمانه نامیده اند. دختر ایشان مسئول نگهداری از خانه است. آبشار کرکبود نیز در فـاصله ۲۵ کیلومتری سد قرار گرفته و با ۴۰ دقیقه رانندگی می توانید به آن برسید. برای رسیدن به آبشار باید ماشین را در روسـتای کرکبود پارک کنید و نیم ساعت پیاده روی در پیش دارید. آبشاری تماشایی در میان صخره ها با ارتفـاع ۳۰ تا ۵۰ متری که در نهایت به رودخانه شاهرود می ریزد.

در اطراف سد با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، چمنزارهای سرسبزی روییده اند، که دریاچه سد طـالقان را به محلی عالی برای سپری کردن یک روز شاد همراه با خانواده تبدیل می کند. در کنار دریاچه علاوه بر لذت بردن از منظره زیبا می توانید به ماهیگیری در دریاچه بپردازید. علاقه‌ مندان به این تفریح می‌ توانند ماهی ‌هایی همچون زردپر، قزل ‌آلای رنگین کمان و کپور را صید کنند. دقت داشته باشید که در روزهای تعطیل و آخر هفته ها اطراف دریاچه و جـاده آن شلوغ است اگر در این زمان ها به آن سفـر می کنید وقت بیشتری را به رفت و آمد اختصاص دهید.

جاذبه گردشگری سد طالقان | مسیر و مشخصات سد زیبای طالقان
جاذبه گردشگری سد طالقان

وسائل مورد نیاز برای این سفـر

اگر اهل آب بازی هستید، یک دست لباس اضافه هنگام سفـر همراه داشته باشید. برای پیاده روی درمسیر دریاچه سد طـالقان و اطراف کفش مناسب بپوشید. در اطراف ممکن است آب نوشیدنی مناسب نیابید بنابر این قمقمه و بطری آب همراه داشته باشد.

نکته مهم: شـنا کردن در دریاچه سد طـالقان بسیار خطرناک است. اگر تنها می روید به هیچ وجه به شـنا در آن نپردازید و اگر چنین تصمیمی گرفتید به نکات ایمنی و هشدارهای مسئولان توجه کنید.

 

دیگر جاذبه های گردشگری منطقه طـالقان

جاذبه گردشگری سد طالقان | مسیر و مشخصات سد زیبای طالقان

ارژنگ قـلعه

ارژنگ قـلعه بنایی کهن و به جای مانده از دوران پس از اسلام در روسـتای میناوند است و از جاذبه‌های تاریخی شهر طـالقان به شمار می‌رود. این قـلعه در گذشته اثری ارزشمند و مهم برای جلوگیری از حملات احتمالی دشمنان در دوران اسماعیلیان بوده است که اکنون تنهای بخشی از آن باقی مانده است.

آستان مقدس امامزاده قاضی میر سـعید

آستان مقدس امامزاده قاضی میر سـعید در روسـتایی به همین نام قرار گرفته و از امامزاده‌های محبوب شهر طـالقان در ساوجبلاغ به شمار می‌رود. این امامزاده متعلق به سده‌های میانی و متاخر دوران پس از اسلام است و از آثار به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی ایران محسوب می‌شود. هرساله مراسم ویژه عاشورا و تاسوعا در این امامزاده برگزار می‌شود که مورد توجه بیشتر اهالی این منطقه قرار می‌گیرد. و نکته جالب این روستا هم نام بودن تمامی اهالی روستا که همه از سادات هستند است.

جاذبه گردشگری سد طالقان | مسیر و مشخصات سد زیبای طالقان

آبشار شله بن

آبشارهای فصلی و دائمی طـالقان بسیار پرطرفدار هستند و از جلوه‌های طبـیعی آن محسوب می‌شوند. یکی از این آبشارها، آبشار شله‌بن است که مسیر رسیدن به آن نیز بسیار دیدنی و منحصر به فرد است.

روسـتای ایستا

روسـتای ایستا از مرموزترین روستاهای ایران است که همانطور که از نامش پیداست مردمان آن در زمان توقف کرده‌اند. مردم این روستا از امکانات دنیای امروزی و تکنولوژی‌های آن از قبیل آب لوله‌کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات و وسایل ارتباطی استفاده‌ای نمی‌کنند. آنها فاقد شـناسنامه هستند و جزو آمار جمعیت ایران محسوب نمی‌شوند و هیچ‌گونه خدمات دولتی نیز دریافت نمی‌کنند.

آبشار کرکبود

آبشار کرکبود، آبشاری کوچک اما باشکوه در شهر طـالقان است که به خاطر رنگ کبود کوه‌های اطرافش به این نام معروف شده است.

جاذبه گردشگری سد طالقان | مسیر و مشخصات سد زیبای طالقان

آبشار سوهان (چره)

آبشار سوهان در ۲۵ کیلومتری شهر طـالقان قرار گرفته است. این آبشار دارای ۱۲ متر ارتفـاع است که از نهرهای دائمی و پرآبی بهره مند است که حتی در فصل پاییز نیز مناسب هستند. وجود درختان گردو، سیب، گوجه سبز، زردآلو، انگور، گلابی و درختان میوه دیگر، به زیبایی‌های این منطقه افزوده است.

جاذبه گردشگری سد طالقان | مسیر و مشخصات سد زیبای طالقان

روسـتای دیزان

روسـتای دیزان روسـتایی در طـالقان است که در دامنه رشته کوه‌های البرز مرکزی قرار گرفته است. این روسـتای فوق‌العاده زیبا از دشت‌ها و مراتع سرسبزی برخوردار است و می‌‌گویند نام خود را به خاطر وجود قـلعه‌های متعدد باقی مانده از دوران اسماعیلیان گرفته است. در ابتدا نام روستا «دژان» به معنی «دژها» بوده که بعدها به دیزه، دیزج و دیزان تغییر یافته است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن