زندگی بهتر

مسمومیت در سفر | روش های پیشگیری و درمان مسمومیت ها

مــسمـومیت در ســفر،درمان وعلت ها،نکات مهم

 

قطعا اگر کابوس جلوه ای داشت، این گونه بود: شما چند ماهی را صرف برنامه ریزی یک ســفر کردید و در اولین روزی که به مقصد می رسید دچار مــسمـومیت غــذایی می شوید. حالا شما با حال خرابتان مانده اید و انگار هیچ کاری از دستتان بر نمی آید؛ مایوس کننده است. نه؟ اما خب لازم نیست که از مــسمـومیت در ســفر آنقدرها هم بترسید. در ادامه شما را با روش های پیشگیری و درمان مسمومیت در سفر آشنا می شویم . با ما همراه باشید

مسمومیت در سفر | روش های پیشگیری و درمان مسمومیت ها
روش های پیشگیری و درمان مسمومیت

تجربه مــسمـومیت آنقدرها هم که به نظر می رسد نامعمول نیست. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) می گوید که مــسمـومیت غــذایی حدودا ۳۰ تا ۴۰% افرادی که ســفر می کنند را درگیر خود می کند، این مــسمـومیت توسط نوشیدن یا خوردن آب یا مواد غــذایی که حاوی باکتری، ویروس یا انگل بوده اند، بوجود می آید. در بسیاری از کشورها با اینکه قوانین سفت و سختی برای سلامت مواد غــذایی وجود دارد اما باز هم با ســفر به آنجا افرادی در معرض خطر خواهند بود. شما ممکن است با باکتری هایی مسموم شوید که به هیچ وجه یک فرد محلی را دچار مــسمـومیت نمی کند.

مسمومیت در یک نگاه

شما این مــسمـومیت را از چه غــذاهای نپخته، چه ماهی خام یا هر موارد دیگری گرفته باشید در نهایت نتیجه آن یکی است: شما مریض شده اید! طبق گفته کلینیک مایو (Mayo Clinic) عوارض مــسمـومیت غــذایی می تواند حالت تهوع، شکم درد، تب و … باشد. این مریضی ممکن است چندین ساعت تا چندین روز طول بکشد. در هر صورت اگر شما دچار مــسمـومیت در ســفر شدید، لازم نیست فکر کنید که ســفر شما به کل خراب شده است. در ادامه نکاتی به شما گفته می شود که حال شما را به سریع ترین روش ممکن خوب خواهد کرد و به این ترتیب ادامه ســفر شما دور از هرگونه بیماری خواهد بود.

مسمومیت در سفر | روش های پیشگیری و درمان مسمومیت ها
روش های پیشگیری و درمان مسمومیت

۱- به مقدار زیادی آب بنوشید

شما با تهوعی که دارید، مقدار زیادی از آب بدنتان را از دست می دهید و خیلی مهم است که آب از دست رفته به بدن شما باز گردد. زمانی که شما حالت تهوع دارید مایعاتی نظیر سودا، آب معدنی و سوپ بسیار رقیق مصرف کنید. اگر فقط به آب شیر دسترسی دارید، می توانید با جوشاندن آن، بسیاری از باکتری های موجود را از بین ببرید. البته می توانید مایعات دیگری نیز مصرف کنید، فقط حواستان باشد که خیلی سنگین نباشند.

 

۲- کم کم مواد غــذایی جامد را به برنامه غــذایی خود اضافه کنید

بدن شما زمانی که دچار مــسمـومیت می شود در ابتدا نمی تواند غــذا را هضم کند اما زمانی که ناراحتی دستگاه گوارش شما کمتر می شود، شما می توانید به مرور مواد غــذایی با فیبر و چربی کم (توست، موز و سیب زمینی پخته شده) را وارد بدنتان کنید. یادتان باشد که یک دفعه حجم خوراکی زیادی نخورید بلکه از لقمه های کوچک شروع کرده و اگر حس کردید که بدنتان هنوز آمادگی ندارد و دل درد گرفتید، دوباره به مایعات برگردید. غــذاهایی که نمک دارند نیز می توانند الکترولیت از دست رفته بدنتان را جبران کنند.

 

۳- از غــذاهایی که بالقوه سیستم گوارشتان را به هم می ریزد، دوری کنید.

معمولا خوراکی و غــذاهایی مانند لبنیات، میوه های خشک یا چرب و غــذاهایی با فیبر بالا (آجیل، دانه ها و سبزیجات خام)، غــذاهای تند و قهوه می توانند گوارش شما را مجددا به هم بریزد. پس پیشنهاد ما برای مبارزه با مــسمـومیت در ســفر این است که تا زمانی که به کل حالتان بهتر نشده از این نوع غــذاها پرهیز کنید. معده‌تان از شما تشکر خواهد کرد!

مسمومیت در سفر | روش های پیشگیری و درمان مسمومیت ها
روش های پیشگیری و درمان مسمومیت

۴- استراحت کنید.

اگر در ســفر دچار مــسمـومیت غــذایی شدید، علاوه بر کارهایی که در بالا انجام می دهید، به خودتان کمی فرصت داده و استراحت کنید. اجازه دهید که بدنتان با جلوگیری از حرکت های اضافه بتواند روی این بیماری که در حال حاضر به آن دچار شده اید تمرکز کند. نگران نباشید! اگر چند ساعت از ســفرتان را استراحت کنید هیچ مشکل خاصی پیش نمی آید. این کار قطعا بهتر از آن است که کل ســفرتان با حال تهوع و دل درد از جاذبه های مورد علاقه تان دیدن کنید.

 

۵- بدانید که چه زمانی حتما باید به پــزشـک مراجعه کنید.

اگر به طور مکرر استفراغ می کنید، در آن یا در ادرارتان خون مشاهده کردید، حالت های مــسمـومیت را بیش از ۲ روز است که در خود می بینید، از گرفتگی عضلانی رنج می برید و یا هر کدام از عوارض کم آبی شما (سرگیجه، خشکی دهان و …) از بین نمی رود، این زمانی است که حتما باید به پــزشـک مراجعه کرده و ویزیت شوید. در بدترین شرایط که خیلی نادر است و کم پیش می آید، شما مجبور خواهید شد که چند ساعتی را برای به دست آوردن حال مساعد، در بیمارستان به سر ببرید.

اگر ســفر شما خارج از کشور است، در مورد بیمه مسافرتی خود (قبل از ســفر) تحقیق کنید و متوجه شوید که چه بیمارستان و درمانگاه هایی در مقصد شما، بیمه را قبول خواهد کرد. در هر صورت اگر حتی در اوایل مشاهده علائم مــسمـومیت هستید، دیدن دکتر ضرری نخواهد داشت. او به شما قرص ها و داروها را نیز در صورت لزوم ارائه خواهد داد.

 

۶- از مریض شدن دوباره جلوگیری کنید!

شما همیشه نمی توانید از مسموم شدن جلوگیری کنید اما با رعایت چند نکته قبل از ســفر می تواند ریسک آن را کم کنید. اول آنکه به این دلیل که بسیاری از مــسمـومیت ها توسط نوشیدن آب شیر رخ می دهد، پیشنهاد می کنید که چند بطری آب معدنی و یک ژل ضد عفونی کننده دست همیشه با خود به همراه داشته باشید. همچنین از خوردن غــذاهای خام و نیم پخت و همچنین غــذاهایی که برای مدتی طولانی بیرون از یخچال نگهداری شده اند، خودداری کنید.

علاوه بر آن، برای جلوگیری از مــسمـومیت در ســفر بهتر است از خوردن میوه و سبزیجات خام پرهیز کنید، چرا که این آن ها ممکن است با باکتری های محلی در هنگان شستن و آماده سازی، آلوده شده باشند. توصیه می کنیم که غــذاهایی را انتخاب کنید که به صورت داغ یا جوشیده سرو می شوند.

 

درمان خانگی مــسمـومیت

تا زمانی مجاز است که بیمار احساس سردرد و سرگیجه نداشته باشد چرا که پس از آن بیماری خطرناک می شود. مــسمـومیت غــذایی مشکل شایعی است که متخصصان معتقدند می توان آن را با درمان های خانگی برطرف کرد. در این مطلب به چند روش برای درمان مــسمـومیت اشاره شده است.

مسمومیت در سفر | روش های پیشگیری و درمان مسمومیت ها

سیر

اگر در طول ســفر ساندویچی نامرغوب خورده اید و مسموم شده اید با خوردن چند حبه سیر می توانید حالتان را بهتر کنید. یکی از قدیمی ترین گیاهان مورد مصرف غــذایی و دارویی گیاه سیر است و از هر آنتی بیوتیکی قوی تر است و می تواند مــسمـومیت ها را هم کاهش دهد.

بررسی ها نشان می دهند سیر می تواند مــسمـومیت های ناشی از گوشت های خام یا فرآوری شده را درمان کرده و آمار مــسمـومیت ها را کاهش دهد. گفتنی است، سیر به دلیل دارا بودن خواص بسیار، کاربرد دارویی نیز دارد این گیاه خاصیت ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچ دارد و قادر است به محض وارد شدن ماده ای مسموم و یا آلوده با آن مبارزه کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.گفتنی است، سولفور موجود در آن مانع از ایجاد مشکلات گوارشی می شود و باعث تقویت معده و روده خواهد شد از این رو افرادی که دچار این گونه مشکلات هستند می توانند از آن به عنوان مسکن برای بهبود سیستم گوارشی خود استفاده کنند و عفونت های گوارشی و مــسمـومیت غــذایی شدید را درمان کند.

 

آب لیمو و مایعات

بیماران با مصرف مایعات، آب لیموی تازه و لبنیات تازه می توانند به دفع مواد مسموم کمک کنند. با توجه به افزایش مــسمـومیت غــذایی در ســفر، مردم باید به محض مشاهده تغییر رنگ و طعم مواد غــذایی با دقت در مورد مصرف آن تصمیم بگیرند و فقط به تاریخ مصرف روی آن اطمینان کامل نداشته باشند.

 

مرزه

پــزشـکان به افرادی که دچار مــسمـومیت غــذایی خفیف شده اند توصیه می کنند تا در کنار وعده های غــذایی از مرزه استفاده کنند. گیاه مرزه به صورت طبیعی دارای خاصیت گرمابخشی به بدن است. می توان از گیاه مرزه در درمان اسهال استفاده نمود. بررسی ها نشان می دهند سبزی مرزه خاصیت ضد نفخ و ضدعفونی کنندگی دستگاه گوارش را نیز دارا می باشد. البته پــزشـکان به افرادی که دچار مــسمـومیت غــذایی هستند توصیه می کنند تا حتماً به پــزشـک مراجعه کنند و با صلاح دید او از سبزی مرزه برای بهبودی استفاده کنند.

مسمومیت در سفر | روش های پیشگیری و درمان مسمومیت ها

ریحان

گیاهی مفید برای رفع عفونت و بهبود اختلال معده است. با افزودن ریحان به وعده غــذایی یا مصرف چای ریحان، باکتری های مضر از معده دفع می شود.

 

زنجبیل

آنتی بیوتیک طبیعی برای رفع ناراحتی معده است. در این زمینه می توان از دمنوش زنجبیل استفاده کرد یا مقداری زنجبیل رنده شده را به غــذا افزود.

 

داروهای رفع مــسمـومیت غــذایی برای مسافرت

با توجه به احتمال بروز مــسمـومیت غــذایی در ســفر، می توانید برخی داروها مانند داروی ضد دل پیچه یا ضد اسهال را به همراه داشته باشید. اگر در طول ســفر دچار اختلال در اجابت مزاج شدید، به صورت گذرا و نه به طور دائمی، از این داروها مصرف کنید. ولی اگر اختلال در اجابت مزاج فرد، همراه با علائمی چون تب بود یا اگر این شرایط بیشتر از دو روز طول کشید و یا خون در مدفوع وجود داشت، این افراد هرگز مجاز به خوددرمانی نیستند و باید به پــزشـک مراجعه کنند.

دقت داشته باشید بدن افراد دارای سن خیلی پایین یا خیلی بالا و کهنسال، بیشتر آسیب پذیر است و بنابراین در صورتی که این افراد دچار این مــسمـومیت غــذایی شوند باید در اسرع وقت به پــزشـک مراجعه کرده تا تحت درمان های مناسب قرار گیرند.

 

نکات مهم در ســفر برای پیشگیری از مــسمـومیت

آب آشامیدنی

در ســفر برای جلوگیری از مسمویت در ســفر، آب آشامیدنی سالم به همراه داشته باشید. افرادی که قصد ســفر دارند حتما بطری آب معدنی بهداشتی همراه داشته باشند تا در طول ســفر با مشکل آب آشامیدنی سالم مواجه نشوند. مسافران در طول ســفر باید مکررا از آب استفاده کنند تا آب بدن شان تحلیل نرود و از بروز مشکلات کلیوی جلوگیری شود.

کاهش آب بدن ضررهای بسیار زیادی به سیستم بدن وارد می کند؛ کمبود آب بدن ضمن این که موجب ایجاد اختلال در عملکرد آنزیم های گوارشی می شود، موجب رسوب املاح در کلیه ها شده و فرد را نیز مستعد ابتلا به سنگ کلیه خواهد کرد.

چنانچه در ســفر قصد خرید نوشیدنی یا آب دارید، باید توجه داشته باشید که نوشیدنی های خنک مانند شربت ها از اهمیت بیشتری در این شرایط برخوردارند؛ خطر آلودگی نوشیدنی های سرد و خنک بالا است ولی نوشیدنی های گرم از جمله چای و قهوه به دلیل جوشیدن آب، کمتر مستعد ابتلا به آلاینده ها و باکتری ها هستند.

 

تهیه غــذا در ســفر

از جمله موارد بسیار مهم در ســفر برای جلوگیری از مــسمـومیت غــذایی، توجه به مصرف مواد غــذایی سالم و تازه است. برای تهیه غــذا تاکید می شود از دستفروش های خیابانی اقدام به خرید نکنید و به سراغ مواد غــذایی که در کنار خیابان به صورت غیربهداشتی عرضه می شوند، نروید.

 

نگهداری غــذا در ســفر

برای نگهداری غــذا در منزل و جلوگیری از مــسمـومیت غــذایی نیز لازم است به این نکته توجه شود که اگر غــذایی پس از مصرف در یک وعده، مازاد آن باقی بماند، چنانچه بخواهید در نوبت بعدی از آن استفاده کنید، توصیه می شود پیش از سرد شدن، آن را در یخچال یا فریزر قرار دهید و نباید فرصت بدهید که غــذا ابتدا سرد شود. در همان مدت زمان هر چند کوتاه که غــذا بیرون از یخچال قرار دارد، باکتری ها زمینه فسادپذیری آن را فراهم می کنند.

به طورکلی توصیه می شود غــذا به مقداری تهیه شود که در یک وعده مصرف شده و مازاد غــذا باقی نماند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن